Numb3rs

Lubię seriale sensacyjno-agencyjne, lubię matematykę (jeśli mogę ją oglądać z boku, najlepiej w wykonaniu kogoś bystrego), ba, lubię nawet nerdyzm w serialach.

W “Numb3rs” jest agent FBI Don (wiecznie niewyspany Rob Morrow, którego lubimy z “Przystanku Alaska”), szef dwóch mięśniaków (koszmarny Dylan Bruno, w co drugim odcinku wspominający zachrypniętym głosem, jak walczył w Afganistanie, a oczy mu wtedy mgłą zachodzą, oraz niezdrowo ekscytujący się Alimi Ballard) i pani psycholożki (drewniana jak wiadro podpałki i równie urodziwa Diane Farr). W szlachetnym dziele ratowania świata przed zagładą ekipie pomaga brat szefa, genialny matematyk Charlie  (niezdrowo pobudzony David Krumholtz) i jego przyjaciele z uczelni, genialna lasia Amita (śliczna i cieplutka Navi Rawat) oraz genialny koleś (obsesyjny Peter MacNicol). Serialowe stosunki rodzinne oblatuje dobry i mądry tatuś braci (wkurwiający Judd Hirsch).

Czasem sobie myślę, że ten serial mógły zupełnie spokojnie być słuchowiskiem, bo niemal wszystkie sytuacje nadające jakiekolwiek tempo są wymuszone. Agenci omawiają nowe wieści, biegając nerwowo po placyku przed budynkiem agencji albo miotając się bez sensu po korytarzach, zamiast spokojnie powiedzieć sobie wszystko przez telefon albo przy kawce w kanciapie. Poza tym widok cierpiącej twarzy Diane Farr jest okropnie zaraźliwy.

No ale oglądam. Już mówię dlaczego.

Po pierwsze, Navi Rawat jest naprawdę śliczna. Po drugie, odcinki mają numerkowe czołówki, a mnie latające cyferki uspokajają. Po trzecie, postacie drugoplanowe są często przekomiczne, dialogi też[1]. Po czwarte, fajnie popatrzeć, jak doskonała matematyka sprawia, że problemy, z którymi najlepsze agencje zwalczające przestępczość nie dają sobie rady, są pyk-pyk rozwalane przez bandę niepełnosprytnych kolesi i trójkę nerdów. Przyjemne są też tłumaczenia matematyki dla słabszych, takie z przykładami i obrazkami. Po piąte, dobre seriale mają między sezonami przerwy, które trzeba czymś zatkać.

[1]
Amita: Charlie, where did you learn all this stuff about assassination?
Charlie: If I told you that I’d have to kill you.
Amita: Okay, seriously.
Charlie: Seriously.

6 thoughts on “Numb3rs”

  1. jakby ci to powiedziec…film jest oparty na faktach….stad pewnie te Twoje niedociagniecia w wymianie informacji;p

  2. moze lepiej napisz jkie seriale lubisz, bo skoro film na faktach jest dla Ciebie…anemiczny..a serial moim zdaniem jest dobry…to chciałabym zobaczyc w takim razie ta perełke, ktora mistrzowi zaspokaja umysł

  3. Cóż .. muszę powiedzieć, że jestem zaskoczona Twoją opinią ponieważ jestem ogromną fanką tego serialu. Nie przepadam za matmą, ale w tym filmie jest ona pokazana z zupełnie innej strony. Ponadto obsada .. wspaniała gra David’a Krumholtz’a..

    Jeden z lepszych seriali , ot co.

  4. psyholozka;p no tak;p to juz wiem dlaczego serial Ci sie nie podoba;p w koncu mamy panią psyholozke;p

  5. Moi drodzy,
    serial jak serial… ja jestem wciagniety na maksa i przez ostatnie 2 miesiace ogladnalem wszystkie odcinki co do ostatniego (czyli jak na razie S04 E12) czekam co tez nasz Charlie znowu wymysli :-)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *