#ponur

Kiedy czasem niechcący oglądam polskie demotywatory, cycki mi opadają z szelestem. No dobra, czasem chcący. Robiliśmy sobie kiedyś co czwartek taki przegląd. Jak na co dziesiątej stronie usto nam drgło, było święto. To pomysł na najgorszą drinking game w kosmosie. Rany, jaka słabość w narodzie.

Trzy czwarte tłumaczone z verydemotivational.com — taką cudowną, bezkontekstową, drewnianą angielszczyzną. Reszta to mądrości głębokości kałuży doświadczeń trzynastolatka. Karol “Suchar” Strasburger byłby dumny. Gdyby przetłumaczyć je jakiemuś obcokrajowcowi, co by pomyślał? Że jesteśmy bandą ponurych matołów! Oto dwa przykłady z dzisiejszej pierwszej strony demotywatory.pl:

Nie wiem, co powiedzieć. Idę po szufelkę na cycki.

Żeby było fair, oddam polskiej demotywacyjnej myśli humorystycznej odrobinę sprawiedliwości — ostatnio zdarzają się dobre trollmotywatory, na przykład ten, przy którym cała impreza mi ryknęła:

ale oprócz tej nowej, obiecującej serii, która dociera do mnie innymi kanałami, na samych demotach przez ostatnie lata znalazłam tylko dwa ponadczasowe i raczej nieprzetłumaczalne:

Całkiem nieźli jesteśmy w sytuacjach ad hoc, w internetowych komiksach, mamy wesołe karteczki w sklepach itp. Dobra była też seria, którą rozpoczęły “Dziwki, lasery, pleśniowe sery”, ale się wystrzelała i nie ma sensu więcej. Zresztą dziś o samych demotach chciałam, a nie o obrazkach w ogóle.

Oczywiście może tak być, że język polski nie ma takich walorów jak angielski, w którym można piękne dwuznaczności, ładne skróty i w ogóle czizburger (cziz, kumacie? cziz!). Dlatego właśnie jakiś patafian siada i znakomicie upierdala coś zabawnego swoim pełnym dobrych chęci tłumaczeniem.

Nie kupuję, że rodzime smęty wynikają z naszej natury takiej melancholijnej. Zaglądaliście kiedyś do braci Słowian po prawej na mapie? Jasne, trzeba by odświeżyć bukwy z podstawówki albo, w przypadku młodszego pokolenia płodniejszych autorów demotów, w ogóle je poznać. Dla słabszych przygotowaliśmy ze Złym Majorem Witkiem parę tłumaczeń.

Do niektórych z poniższych ruskich szutek faktycznie trzeba trochę kontekstu, ale bez przesady. Na przykład Czelabińsk to wspaniałe miasto, gdzie mężczyźni są silni, kobiety powalające, zęby czyści się szynami, a małe futrzane stworki z Santraginusa IV zostaną wywleczone z latającego talerza, upieczone na ruszcie i zjedzone jako zakąska pod spirytus.

Fajnie by było, gdybyśmy na demotach mieli bardziej takie, tylko wiecie, nasze. Nie wiem, czego doprawdy nam brakuje, przecież nie skojarzeń, poczucia humoru i dystansu do siebie.

Miłego oglądania.

Od 14 lat Klaudia Pietrowna bierze środki antydepresyjne zamiast antykoncepcyjnych, ale w ogóle się tym nie martwi
Autostop po czelabińsku
Otwieranie czakr (legalnie). No w końcu!
Czelabińska Masakra Piłą Łańcuchową
Dowcip zrozumiałem
Dupa dojada ostatnie majtki
Lęk i odraza w Prostokwaszyno
Harry Potter i Front Wschodni
Im lepszy łazik, tym dalej trzeba iść po traktor
Kiepsko być jeżykiem. Jeżyka nikt nie głaszcze
Kierowca biełaza patrzy na znaki drogowe tylko z ciekawości
Linia mety wyprodukowana w czelabińskiej hucie
Mało kto wie, że jeśli rzucić kamieniem w szybę, otrzymamy mapę moskiewskiego metra
Nigdy nie jedz narkomanów
Oglądaj wiadomości tylko w państwowej telewizji
Ona chce służyć z tobą w wojsku. Ale nie może, bo jesteś debilem
Oświetlenie płotu. Włączane kiełbasą, wyłączane walonkiem
Rak płuc. Szkółka
(Mięso / Ryby) Rosja pamięta Czernobyl
Rosyjscy uczeni dowiedli, że w Astonie Martinie DB9 mieszczą się dwa worki ziemniaków więcej niż w Lamborghini Diablo
Siergiej nagle zrozumiał, że już nie chce być kosmonautą
Stalker II: Nieświeża Mielonka
Tato! Przezywają mnie od fotoszopów!
Towarzyszu mewa! Idźcie srać ooo, tam, na głowie towarzysza Puszkina.
Trocki już nie ten
Wall-E, starszy brat
Wieczór w południowym Butowo. Lokalesi znaleźli samochód bez autoalarmu
Wprowadź PIN. Została jedna próba
Zawsze Coca Cola
Zemsta to danie najlepiej serwowane do kapcia
(Wieczna pamięć bohaterom). Zwłaszcza barszczu żal

Więcej na fishki.net.

Wszystkie poprzednie i następne części są otagowane #ponur.

Leave a Reply